Zapraszamy do odkrycia Rezerwatu Rutka, nazywanego również Głazowiskiem Rutka, który stanowi unikatowy przykład tzw. bruku lodowcowego. To miejsce, w przeciwieństwie do innych głazowisk, wyróżnia się tym, że głazy występują na powierzchni gruntu, dzięki czemu są niemal w całości widoczne. Powstanie takiego zjawiska było wynikiem procesów erozyjnych działających przez tysiąclecia, a także wpływu człowieka w ostatnich stuleciach. Materiał skalny, głównie granity i gnejsy, został przyniesiony tutaj wraz z masą gliny zwałowej z obszarów Skandynawii około 12 tysięcy lat temu, w okresie zlodowacenia północnopolskiego. Oprócz fascynującego bruku polodowcowego, teren rezerwatu obejmuje również wytopiskowe jezioro Linówek.
Celem utworzenia Rezerwatu Rutka jest zachowanie w stanie naturalnym tego unikalnego bruku polodowcowego oraz jeziora Linówek wraz z przyległym torfowiskiem przejściowym. To miejsce ma ogromne znaczenie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych.
Rezerwat jest udostępniony dla turystów, którzy mogą spacerować po wyznaczonym szlaku i podziwiać widoki z różnych punktów obserwacyjnych. Szczególnie warto zatrzymać się na platformie widokowej, skąd roztacza się rozległy widok na tzw. „amfiteatr Wodziłk” oraz jezioro Linówek. To niezapomniane doświadczenie, które pozwala zanurzyć się w piękno przyrody i odkryć magiczny krajobraz tego niezwykłego rezerwatu.